logo
logo
Gezilecek Yerlerimiz


Isparta Sütçüler Gezilecek Yerler

Sahip olduğu doğal zenginliklerl endemik bitki gözlemciliği, trekking, foto safari, jeep safari, dağcılık, yaylacılık, avcılık, karavan ve kamp aktiviteleri ile su sporları için elverişli bir ilçedir. Burada Sanlı, Zengi, Söğüt ve Tota yaylaları mutlaka ziyaret edilmelidir. Tabii Yazılı Kanyon’u da unutmaamak gerekir. Her Temmuz ayı geldiğinde; ilçe Dut ve Pekmez Festivali’yle hareketlenir. Gezilecek yerleri şunlardır:

Seferağa Camii

ısparta gezilecek yerler

İlçe merkezinde bulunan cami 1184 yılı yapılmıştır. Moloz ve kesme taş kullanılarak inşa edilen cami tek kubbeyle örtülüdür. Tarihi yönden değerli olup ziyaret edilmelidir.

Adada

sütçüler gezilecek yerler

Burası ülkemizin en önemli antik kentlerinden biridir. Fakat ne yazık ki kıymeti hiç bilinmemektedir. Ortasından yol geçmektedir.Fakat burada sizi ayakta dimdik durmaya çalışan, daha yeni yapılmış izlenimi veren tarihi kalıntılar karşılayacaktır. Burası Sağrak köyüne sadece 2 km mesafede bulunmaktadır. Kovada Gölünün güneydousundaki bu antik kent Pisidia bölgesindeki şehirlerden biri olarak gösterilmektedir. Etrafını ardıç ve çam ağaçlarıyla kaplı tepeler çevirmiştir. Anadolu’nun günümüze en sağlam şekilde ulaşan antik kentlerdendir. Burada anıtsal çeşme, Çarşı binası ve yönetici sarayı, İmparatorlar ve Aphrodite Tapınağı, İmparator Traianus Tapınağı, mezar anıtı, tiyatro, resmi bina, kral yolu gibi yapılar bulunmaktadır.

Abla Pınarı Çeşmesi

sütçüler gezilecek yerler

Eski Sütçüler-Isparta karayolu üzerindeki bu çeşmenin yapımı kullanılmıştır. Haznesi yoktur ve tek cephelidir. Çeşmenin kuzey cephesi ile ‘üçtaş arası pınar kaynağı’ birbirine bağlıdır.

Sığırlık Kalesi

ısparta gezilecek yerler

Bölgede Sığırlık Kalesi adıyla iki yapı vardır.

Birisi Sığırlık Asar mahallesinde; diğeri ise Çandır ve Sığırlık köyleri arasındaki bir tepenin üzerinde bulunmaktadır. Kalelerin büyük bölümü sağlamdır ve kuvvetli görüş, ikisinin de Bizans döneminde yapıldığı yönündedir. Tarihi kalıntılar ilginizi çekiyorsa buraları da mutlaka yakından görmelisiniz.

Sülüklü Tepe Kalesi

ısparta gezi listesi

Sülüklü Göl (Yeşilyurt) mevkiindeki vadinin kuzey taraftan çevreleyen tepede konumlanmıştır. Kale Roma döneminden kalmıştır. Duvarları tahrip olsa da tarihi nitelik taşıdığından görülmesi tavsiye edilir.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

sütçüler gezilecek yerler

Isparta’nın önemli doğal güzelliklerinden biri olan Yazılı Kanyon; doğa ile tarihin buluştuğu bir yerdir. 1989’dan beri milli park statüsünde olan Yazılı Kanyon’un içinden Kral Yolu geçmekte olup zakkum ağaçlarıyla kaplı bu bölgede izlemeye doyum olmayan görsel bir şölen hâkimdir. Yamaç paraşütünden pikniğe kadar çeşitli aktivitelerin deneyimlenebileceği Yazılı Kanyon Eğirder’in merkezine 50 km uzaklıktadır. Burası milli park olarak ilan edilmiştir. Doğal su kaynakları ve yemyeşil doğasıyla Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nın güzelliği yakından görülerek daha iyi hissedilebilir.

Tota Yaylaları ve İçmeleri

ısparta gezilecek yerler

İlçe merkezi, Kasımlar yolunun üzerindedir. Ulaşımı kolaydır, havası tertemiz, doğal ortamı tek kelimeyle muhteşemdir. Bol bol oksijen alacağınız bu yerde hem ciğerleriniz hem ruhunuz bayram edecektir. Yaylanın içinden su akmaktadır ve oldukça soğuktur. Bunun sindirim sistemi hastalıklarına faydalı olduğu söylenmektedir.